Ospa wietrzna

przewlekłe uciążliwości

Varicella Zoster Virus (VZV)

Wirusy to skomplikowane cząsteczki organiczne, które muszą dołączyć się do komórek macierzystych, by przetrwać i móc się rozmnażać. Wirusy dostają się do naszego organizmu przez nos, usta lub uszkodzoną skórę. Jak wspomniałem we wcześniejszym wpisie wirus ospy wietrznej jest niezwykle zaraźliwy – wystarczy dotknąć wózek w markecie wcześniej będący w posiadaniu osoby chorej.

Gdy wirus dostanie się do naszego organizmu przez nos i sąsiadujący z nim naczynia limfatyczne, bardzo szybko zaczyna się mnożyć. Niedługo potem wirusy zaczynają docierać do wątroby, śledziony i układu nerwowego. Po kolejnym cyklu wirusy atakują komórki skóry – to właśnie najbardziej widoczny objaw, czyli wysypka.

Dopóki nie pojawi się wysypka ludzie zwykle nie wiedzą, że wirus rozwija się w ich ciele. Okres utajenia trwa zwykle około dwóch tygodni. Niewiele ludzi zdaje sobie z tego sprawę, ale ospa w tym czasie jest najbardziej zaraźliwa. Wyniki badań pokazują, że 9 na 10 osób mających kontakt z chorymi w ostatnich dniach okresu utajenia, zaraża się. Chorzy roznoszą zarazki nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Istnieje kilka sposobów na zarażenie się wirusem: zwykły kaszel, katar zarażonej osoby, czy kontakt z krostami (przed wyschnięciem) to najczęstsze przyczyny ospy wietrznej.

watroba choroby regeneracja i przeszczep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *