Ospa wietrzna

przewlekłe uciążliwości

Półpasiec – ospa wietrzna bis

Czynnikiem wywołującym półpaśca jest wirus varicella – ten sam odpowiedzialny za zakażenie ospą wietrzną. Wirus przebytwa w komórkach osoby chorej w stanie uśpienia – gdy układ odpornościowy człowieka poradzi sobie z wirusem, „ukrywa” się on w komórkach nerwowych człowieka, gdzie przechodzi w stan hibernacji. Naukowcy nie są pewni dlaczego wirusy ponownie atakują powierzchnię skóry, ale łączy się to zwykle z czynnikami takimi jak: stres, wiek, choroby, sposoby leczenia i wysypka.

Chociaż półpasiec może także zaatakować organizmy młodych ludzi, ofiarą choroby padają zwykle osoby po 50 roku życia. Połowa ludzi dożywających 85 roku życia zetknęło się w swoim życiu z półpaścem.

Objawy półpaśca to m.in.:

  • zmiany skórne (zgrupowane wokół określonego obszaru) – wywołujące pieczenie, swędzenie, mrowienie i dokuczliwe bóle
  • nerwobóle (które mogą mieć charakter nawrotowy, nawet po wielu latach od zachorowania)
  • dreszcze
  • bóle głowy
  • gorączka

Półpasiec zaczyna się od wysypki występującej na twarzy lub części ciała. Podobnie, jak w wypadku ospy wietrznej wysypka wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia. Wyspyka zanika po dwóch-czterech tygodniach (w zależności od przyjętej metody leczenia).

Gdy półpasiec zaatakuje komórki nerwowe może uszkodzić je, powodując uczucie bólu utrzymujące się nawet do kilku lat po ustąpieniu choroby. Około 20% chorych doświadcza tego typu objawów, a liczba ta rośnie wraz z wiekiem. Nie wynaleziono jeszcze farmaceutyku mogącego całkowicie uleczyć tę dolegliwość, ale odpowiednio szybkie zastosowanie terapii lekowej znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Istnieje także szczepionka przeznaczona dla ludzi po 60 r.ż. zapobiegająca nawrotom wirusa. Próba kliniczna dowiodła, że stosowanie szczepionki zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia o ponad 50%, w przypadku zaś powrotu choroby sprawia, że objawy są znacznie mniej dokuczliwe.

dla dzieci żółtaczka fizjologiczna bywa bardzo groźna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *