Ospa wietrzna

przewlekłe uciążliwości

Historia walki z ospą prawdziwą – cz. 1

Historia walki z ospą prawdziwą (śmiertelnie groźnym kuzynem ospy wietrznej) to historia triumfu nowoczesnej medycyny i zdrowia publicznego. Przez lata ospa prawdziwa zbierała śmiertelne żniwo na całym świecie. Dzięki wynalezieniu skutecznej szczepionki obecnie chorobę uważa się za eradykowaną.

Pochodzenie ospy prawdziwej nie zostało ustalone. Niektórzy uważają, że choroba pochodzi z Afryki, ale pierwszy zapisany przypadek nastąpił w 1350 r. p.n.e. podczas wojny Egipcjan z Hetytami. W XVIII wieku zaraza była obecna w większości europejskich miast i dosięgnęła północnoamerykańskich kolonii między XVII i XVIII wiekiem. Ospa prawdziwa dotknęła niemal każdy region na naszym globie – wyjątkiem są niektóre izolowane wyspy i Australia.

Walka z ospą na dobre zaczęła się, gdy ludzie zaczęli sobie zdawać sprawę z faktu, że osoba, która przeszła chorobę i przeżyła pozostaje odporna na nią do końca życia. Praktykę narażania osób zdrowych na kontakt z chorobą w celu wykształcenia przeciwciał po raz pierwszy wprowadzili buddyjscy mnisi w XI wieku. Rozcierali strupy osób chorych na proszek, który podawany był osobom szczególnie narażonym na kontakt z chorobą. Metoda zakładała, że zarażona w ten sposób osoba przejdzie łagodniejszą odmianę choroby. Sposób nie był pozbawiony wad – 2-3% osób „zaszczepionych” osób umierało, ale pozwolił on ograniczyć liczbę śmiertelnych przypadków dziesięciokrotnie.

ludzie korzystający z pasty Parodontax Classic są zadowolenie z efektów jej działania Poczytaj o tym co to jest choroba meningokokowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *