8 domowych sposobów na leczenie półpaśca

Na samym początku tekstu muszę podkreślić, że żaden z niżej przedstawionych domowych sposobów nie zastąpi wizyty u specjalisty. Wczesne wykrycie w przypadku półpaśca znacznie zmniejsza ryzyko dalszych powikłań. Szczególnie osoby w podeszłym wieku powinny pamiętać o wizycie u lekarza.
Domowe sposoby na leczenie półpaśca:
- przykładanie zimnych kompresów – kompresy nałożone na zakażoną powierzchnię mogą uśmierzyć ból. Przyłóż kompres na chore miejsce na 20 minut, poczekaj 20 minut, po czym powtórz całą operację. Ból i pieczenie powinny ustąpić niedługo później
- zostań w łóżku – pamiętaj, że półpasiec jest chorobą zakaźną (inni mogą zarazić się wirusem ospy wietrznej). Nie zarażaj innych i pozwól swojemu organizmowi wypocząć – zostań w łóżku.
- bierz leki przeciwzapalne – bierz leki przeciwbólowe (Aspiryna nie jest zalecana ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Reya). Pomogą tobie uśmierzyć ból i pozwolą wypocząć (co skróci czas walki z chorobą).
- stosuj maści i kremy – doktor może zalecić używanie specjalnych maści uśmierzających swędzenie i ból. Sprawdź dokładnie skład maści przed użyciem – jeżeli jesteś uczulony na jeden z jej składników możesz tylko pogorszyć sytuację.
- nie pocieraj pęcherzy – pokusa może okazać się nie do odparcia, ale pocierając pęcherze pogarszasz tylko swoją sytuację i przedłużasz czas leczenia. Otwarte rany to prosta droga do kolejnej infekcji.
- spróbuj się zrelaksować – wypoczywając, w wypadku półpaśca należy nauczyć się „jak” wypoczywać. Trwające godzinami pieczenie, ból i poczucie swędzenia mogą wytrącić z równowagi nawet najspokojniejszych. Techniki relaksacji takie, jak medytacja, czy samohipnoza mogą pomóc przetrwać najgorsze ataki choroby.
- stosuj elektrostymulatory (TENS – Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwów) – ból można uśmierzyć stosując elektrostymulator. TENS blokuje sygnały bólowe przed dotarciem do mózgu, „zagłuszając” je prądem elektrycznym (co odczuwane jest jako mrowienie)
- antydepresanty – mała ilość antydepresantów wpływa na zablokowanie usuwania serotoniny z mózgu. Większe stężenie serotoniny blokuje sygnały bólowe przed dotarciem do mózgu. Rozważając to rozwiązanie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Należy pamiętać o tym, że domowe sposoby przedstawione powyżej służą tylko wspieraniu leczenia i pomagają uśmierzyć ból. W żadnym razie nie mogą one zastąpić prawdziwej terapii i leków przepisanych przez lekarza.
inwazyjna choroba meningokokowa może dotknąć każdego! często występująca żółtaczka fizjologiczna u noworodków może prowadzić do uszczerbku zdrowia